Chytrý telefon má dnes už i malé dítě a chytré technologie dokáží řídit celé domácnosti. Mezi aktuální trendy patří tzv. smart cities – města, která jsou ovládána bezdrátovými technologiemi, jež pomáhají řídit a usnadňovat život obyvatel ve velkých aglomeracích a městům šetřit náklady. Tomu se věnuje i absolvent elektrotechnické fakulty VUT Šimon Chudoba, mimo jiné spoluzakladatel aliance IQRF, která sdružuje firmy zabývající se chytrými technologiemi.
Věnujete se konceptu Smart Cities. O co vlastně jde?
Zabývám se konkrétně technologií IQRF, což je bezdrátová technologie pro přenos a sběr dat a řízení různých zařízení. Díky tomu můžou přístroje komunikovat v jedné síti. Zaměřuji se na města, tzn. třeba na řízení veřejného osvětlení. Podle potřeby je tak možné světla vypínat, zapínat nebo měnit jejich intenzitu tak, aby se šetřila energie. Zároveň můžeme sbírat data o spotřebě, zjišťovat, že se osvětlení blíží konci životnosti. Podle toho se dá pak plánovat údržba. Ale to je jen jeden příklad z mnoha.
Jak ještě lze využít chytré technologie pro zlepšení života ve městě?
Častým problémem, který města řeší, je doprava – především dopravní zácpy a parkování. Města by tak díky moderním technologiím měla informace o parkovacích stáních a jejich vytíženosti. Lidé by nemuseli objíždět všechna parkoviště v okolí a hledat volné místo, ale věděli by hned, kde se dá bez problému zaparkovat. Protože samozřejmě i to, že řidič musí hledat parkovací místo, může mít vliv na rozptylové podmínky ve městě. I ty dokáže technologie IQRF vyhodnocovat. Technologie se dá využít také ke sběru dat o naplněnosti kontejneru, takže popeláři by mohli jezdit až ve chvíli, kdy by byl plný. Dále můžeme sledovat spotřebu energie v domácnostech a veřejných budovách. Když se všechna tato data integrují na jednom místě, dá se s nimi dále pracovat a vyřešit spoustu situací a problémů, ke kterým ve městech dochází.
Znění celého článku je uveřejněno zde: zVUT.cz
Zdroj: Zprávy z VUT