Inteligentní monitorování kyslíku v nemocnicích: pilotní studie během pandemie COVID-19
S potěšením sdílíme informaci o významné publikaci ve časopise Nature, která představuje využití technologie IQRF pro inteligentní monitorování kyslíku v nemocničních prostředích. Studie s názvem Smart Oxygen Monitoring in Hospitals: A Pilot Study during COVID-19 byla realizována týmem autorů z VŠB - Technická univerzita Ostrava, konkrétně Janem Velickou, Martinem Piesem, Radovanem Hajovským, Kateřinou Barnovou a Radkem Martinkem.
Pandemie COVID-19 v letech 2020-2021 odhalila závažné nedostatky v nemocniční bezpečnosti, kdy došlo k nárůstu požárů a explozí souvisejících s kyslíkem. Studie se zaměřila na vyvinutí a testování inteligentního monitorovacího systému založeného na IoT technologii IQRF, který dokáže detekovat zvýšené koncentrace kyslíku a předejít tak riziku požárů.
Jak funguje monitorovací systém? Systém obsahuje bezdrátové senzory, které v pravidelných intervalech měří hladinu kyslíku a odesílají data do databáze. V případě překročení stanovených prahových hodnot jsou automaticky zasílána upozornění nemocničnímu personálu prostřednictvím SMS a e-mailu. Systém byl nasazen a testován v reálných nemocničních podmínkách, kde prokázal vysokou přesnost (±1 %) při nízké spotřebě energie (345 μA při měření každou minutu).
Budoucnost a vylepšení Testování ukázalo, že monitorovací systém je efektivním nástrojem pro nemocnice a další zdravotnická zařízení. Do budoucna se počítá s rozšířením do dalších nemocnic a integrací se stávajícími nemocničními informačními systémy. Pro udržení vysoké spolehlivosti je doporučena pravidelná kalibrace a výměna senzorů každé dva roky.
Závěr Použití technologie IQRF v této oblasti potvrzuje její vysokou flexibilitu a spolehlivost při nasazení v kritických prostředích, jako jsou nemocnice. Jsme hrdi na to, že můžeme být součástí řešení, které přispívá k ochraně lidských životů a zlepšování zdravotnické péče.
Celé znění vědeckého článku zde: www.nature.com
Výsledky této studie jsou jedním z výstupů projektu „Komplexní inovace transceiver modulů pro bezdrátové mesh sítě a mezinárodní konkurenceschopnost“, který je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.